„teoria praktyczna” czyli fotografia dla blondynek #2

„teoria praktyczna” czyli fotografia dla blondynek #2

Część pierwsza <KLIK> pobiła wszelkie rekordy rekordów w statystykach odsłon. Kontynuacja nieunikniona :) Bo co teraz zrobi blondynka ze wstępną wiedzą o jednym parametrze skoro jego zmiana pociąga za sobą konieczność zmiany innych…

Przechodzimy do naszych primo ultimo :)

Pierwsze primo ultimoCZAS NAŚWIETLANIA – już za nami.

Drugie primo ultimoPRZYSŁONA – przysłonę tłumaczę sobie ZASŁONAMI w pokoju :) Chodzi o nic innego jak o wielkość otworu, przez który wpuszczamy do naszego magicznego pudełka światło, które maluje nasze zdjęcie na matrycy. I tak jak czas naświetlania podaje się w ułamkach sekundy (np. 1/250 s) tak przysłonę mierzymy liczbą przysłony f. Kojarzycie te oznaczenia przy obiektywach np. f/ 1.8 ? To informacja o tym jaką najniższą liczbę przysłony możemy ustawić używając danego obiektywu.

No dobra, jedziemy z tymi ZASŁONAMI w pokoju:

Przez okno wpada do nas światło. Jeśli przysłonimy je nieco naszymi zasłonami światła wpadnie mniej. Jeśli chcemy iść spać a drażni nas światło zasłaniamy zasłony. Jeśli chcemy wpuścić trochę światła zasłony odsłaniamy. Wydawać by się mogło, że im więcej światła tym lepiej, ale wyobraźcie sobie błysk latarki w oko. Za dużo światła to też niedobrze prawda? :)

Jeśli chcę mniej światła w pokoju, zasłaniam zasłonki czyli jest ich więcej na moim oknie. Liczbę przysłony też się zwiększa żeby wpuścić mniej światła.

Jeśli chcę więcej światła, odsłaniam zasłonki czyli jest ich mniej na moim oknie. Liczbę przysłony się zmniejsza żeby wpuścić więcej światła.

Po co nam w ogóle ta przysłona? Głównie po to, żeby uzyskać pożądaną GŁĘBIĘ OSTROŚCI. Głębia ostrości odpowiada za to jaka część zdjęcia będzie ostra a jaka rozmyta. Jeśli chcemy pokazać tylko piękne oczka dziecka a tło nas nie interesuje ustawiamy małą liczbę przysłony. Jeśli chcemy pokazać nasze dziecko na tle jakiegoś krajobrazu i zależy nam na odzwierciedleniu jak największej ilości szczegółów ustawiamy dużą liczbę przysłony.

Tu rachunek jest prosty:

Mała liczba przysłony – mała powierzchnia zdjęcia ostra.

Duża liczba przysłony – duża powierzchnia zdjęcia ostra.

Ufff… myślę, że na dzisiaj wystarczy. Dajcie znać, czy rozwijać Wam tą głębię ostrości czy przejść do trzeciego primo ultimo.

Nasz model – Tukan zgodził się nieodpłatnie na pozowanie do zdjęć, które przybliżą Wam to, o czym mówię.

Widzicie jak zwiększa się obszar ostrości?

800px przysłona

 

A w gratisie obiecywana sesja kocykowa :)

Bakusiowo Sesja Kocykowa (13) Bakusiowo Sesja Kocykowa (14) Bakusiowo Sesja Kocykowa (12) Bakusiowo Sesja Kocykowa (16) Bakusiowo Sesja Kocykowa (15) Bakusiowo Sesja Kocykowa (1) Bakusiowo Sesja Kocykowa (7) Bakusiowo Sesja Kocykowa (4) Bakusiowo Sesja Kocykowa (3) Bakusiowo Sesja Kocykowa (5) Bakusiowo Sesja Kocykowa (9) Bakusiowo Sesja Kocykowa (8) Bakusiowo Sesja Kocykowa (10)

Kobieto! Ileż można pozować! Daj żyć… ;)

Bakusiowo Sesja Kocykowa (11)

Bakuś:

Body – Cool Club

Zestaw w gwiazdki  – Baba Iwąka :)

Zdjęcia wykonane aparatem NIKON 7100