Matko! Kiedy on zacznie mówić?

Matko! Kiedy on zacznie mówić?

Ile miałaś lat kiedy zaczęłaś mówić? Ja podobno roczek. Mój mąż też miał roczek. No kogo bym nie pytała, wiecznie słyszę „roczek, roczek, roczek…”. Mój Pączek swoje pierwsze urodzinki postanowił przemilczeć… nie licząc jakiejś paplaniny w tylko jemu znanym języku. W sierpniu skończy dwa latka ale wątpię, żeby zaskoczył nas w tym dniu inwokacją wyrectowaną z pamięci. Czy powinnam się martwić?

Kiedyś o tym mówieniu już wspominałam. Przy okazji współpracy z Panią psycholog (tutaj). Czy coś się od tego czasu zmieniło? Oczywiście, że tak! Przede wszystkim mój mąż zaczął się martwić jeszcze bardziej a ja jeszcze bardziej z niego śmiać. Maciek uważa, że skoro on mówił mając „roczek czy półtora” to i jego syn powinien. A najlepiej gdyby robił to jeszcze wcześniej. Tak żeby człowiek był spokojny, że wszystko gra. Tyle, że ja uważam, że rzeczywiście wszystko gra!

Mati zaczął od naśladowania zwierzątek. Pamiętasz jego panterę „poko-poko” i węża „wu-wu”? Dla przypomnienia zajrzyj (tutaj) :) Aktualnie zwierzątka to nasz ulubiony motyw zabaw. Zwierzątka muszą być wszędzie. Mamy zwierzątka na plakatach na ścianie, mamy 10 układanek tego samego typu (ale przecież każda jest potrzebna). Mamy drewniane świnki, kartonowe świnki, świnki w puzzlach i świnki całe. I kiedy bawimy się w „zwierzątka” musimy mieć wszystkie na wierzchu. Wszystkie zwierzątka ze wszystkich zestawów muszą być posegregowane „po rasie” a jak brakuje nam np. kurki nr 4  Mati mówi: „gdzje ko-ko?”. A jak chce ostrzec owieczki „beeee” przed zbliżającym się lwem mówi „ułakaaaa łaaaaa” co oznacza „uwaga lew”. Albo siedząc na szafce w kuchni podaje mi jabłuszko i pokazując paluszkiem na szufladę z nożami mówi „kuj-kuj, mniam-mniam mama” żebym mu to jabłuszko obrała. Z resztą po co ja Ci to tłumaczę. My matki rozumiemy dzieci doskonale. Tatusiowie są za nami daleko w lesie. I stąd się biorą ich problemy prawda? ;)

Jakiś czas temu wyczytałam (tutaj) że: „Dziecko, które ukończyło dwa lata zazwyczaj umie już łączyć pojedyncze słowa, tworząc zdania. To kolejny kamień milowy po nauce pojedynczych słów. Zazwyczaj poprzedza go bardzo intensywne zadawanie pytań i oczekiwania nazywania wszystkiego wokoło.  Pod koniec drugiego roku życia dziecko może znać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset słów.

Początkowo w trzecim roku życia powstają proste konstrukcje „mama am” lub „tata idź”, z czasem dziecko je zaczyna rozbudowywać „mama edzie autem do klepu”. Kolejnym krokiem są zdania pojedyncze, ale złożone z dwóch czasowników „Mama myju jąćki, mama am”, potem zdania współrzędne „mama śpi, tata śpi, dzidzia śpi”. W wieku dwóch i pół lat dzieci znają zazwyczaj już całą gramatykę, jednak nie potrafią zastosować jeszcze wszystkich trybów, oczywiście mylą końcówki, kolejność i mają trudność z odmianą słów.” Wychodzi na to, że wszystko z Pąkim wszystko w porządku chociaż ciągle dziwią mnie opowieści naszych rodziców o tym naszym „mówieniu od roczku”. Kurcze… momentami mam wątpliwości, ale zaraz czuję, że przesadzam.

Postanowiłam, że dla pewności udam się do logopedy jak Mati skończy dwa latka ale to dlatego, że podcinaliśmy to wędzidełko i wypada sprawdzić czy wszystko ok. A może jednak mam wątpliwości? Ajjj nie wiem sama…

Jak to jest z Twoim szkrabem? W jakim jest wieku i co mówi? Osądź mnie matko :) Kiedy powinnam zacząć się martwić?

 Janod Cuddly Zoo Tidlo (12) Janod Cuddly Zoo Tidlo (13)

 Lew i Słonik, które przytula Pączek to małe termoforki. Są przesłodkie! Dostępne tutaj i tutaj.
Jest jeszcze pingwinek i małpka. Ale pingwinek i małpka nie robią „łaaaa” i „uuuu” więc love jest tylko do tej dwójki :)

Janod Cuddly Zoo Tidlo (8) Janod Cuddly Zoo Tidlo (7)

Puzzle zwierzątka z uchwytami z dżungli dostępne tutaj.

Janod Cuddly Zoo Tidlo (9) Janod Cuddly Zoo Tidlo (2) Janod Cuddly Zoo Tidlo (5) Janod Cuddly Zoo Tidlo (4) Janod Cuddly Zoo Tidlo (11) Janod Cuddly Zoo Tidlo (10) Janod Cuddly Zoo Tidlo (3) Janod Cuddly Zoo Tidlo (14) Janod Cuddly Zoo Tidlo (15) Janod Cuddly Zoo Tidlo (16)

Puzzle zwierzątka z zagrody TIDLO dostępne tutaj a zwierzątka JANOD dostępne tutaj.

Janod Cuddly Zoo Tidlo (21) Janod Cuddly Zoo Tidlo (20) Janod Cuddly Zoo Tidlo (1) Janod Cuddly Zoo Tidlo (19)

Plakaty „Mapa Polski„, „Zwierzątka” i masa innych dostępne tutaj.