Jak komórka, telewizor i komputer wpływają na dziecko?

Jak komórka, telewizor i komputer wpływają na dziecko?

Pewnego pięknego dnia trafiłem na anglojęzyczny artykuł o tym jak zły wpływ na rozwój dziecka mogą mieć urządzenia elektroniczne.

Według badań, dzieci w wieku 0-2 lata nie powinny w ogóle mieć styku z urządzeniami elektronicznymi, te w wieku 3-5 lat powinny mieć ograniczony dostęp do zaledwie jednej godziny dziennie, a 6-18 lat do dwóch godzin.

Według autora, dzieci i młodzież korzystają z elektorniki 4-5 razy częściej niż powinny (m.in. dzięki wszechobecnym telefonom i tabletom). Może to nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia (nawet zagrożenie dla życia!).

Autor przedstawił 10 powodów (opartych o badania), dla których należy ograniczyć używanie urządzeń elektronicznych przez dzieci:

1. Gwałtowny wzrost mózgu.

Do  2 roku życia mózg niemowlęcia zwiększa swą objętość trzykrotnie i pozostaje w stanie szybkiego wzrostu do 21. roku życia. Wczesny rozwój mózgu determinowany jest przez bodźce pochodzące z otoczenia lub ich brak. Narażanie mózgu na zwiększony dostęp do technologii elektronicznych okazał się mieć wpływ na zaburzenia uwagi, opóźnienie funkcji poznawczych,  zaburzenia uczenia się, wzrost impulsywności i spadek zdolności samozachowawczych, np. napady złości.

2. Opóźniony rozwój.

Używanie urządzeń elektronicznych ogranicza ruch dziecka, co może prowadzić do opóźnienia w rozwoju ruchowym. Jedno na troje dzieci, które idą do szkoły są opóźnione w rozwoju, są negatywnie nastawione do nauki. Rozwój ruchowy ma duży związek z umijętnością koncentrowania się. Nadmierne korzystanie z technologii przez dzieci poniżej 12 roku wpływa szkodliwie zarówno na rozwój ruchowy jak i umysłowy.

3. Epidemia otyłości

Telewizja i gry wideo mają bezpośredni wpływ na wzrost otyłości. U dzieci, które mają możliwość korzystania z komputerów i gier w swoich pokojach zauważony został o 30% wyższy wskaźnik występowania otyłości niż u dzieci, które korzystają z komputerów sporadycznie. Jedno na czworo kanadyjskich i jedno na troje amerykańskich dzieci cierpi na otyłość. W związku z tym u 30% dzieci będzie rozwijać się cukrzyca, a dodatkowo znajdą się one w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału serca… poważnie skróci się ich życie. Zaryzykowano stwierdzenie, że dzieci XXI wieku mogą być generacją, która nie przeżyje swoich rodziców.

4. Bezsenność

60% rodziców nie nadzoruje czasu korzystania z urządzeń elektronicznych przez swoje dzieci. 75% z nich ma możliwość korzystania z TV i komputerów w swoich pokojach. 75% dzieci w wieku 9 i 10 lat nie może spać bo ich myśli wędrują do gier, filmów, kreskówek itd. Jaki ma to wpływ na koncentrację i wyniki w nauce nie muszę chyba podawać.

5. Choroby psychiczne

Nadużywanie komputerów, TV itp. jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju depresji, powstawania lęków, niepokoju, zaburzeń uwagi, autyzmu, wahań nastrojów, psychoz i problematycznych zachowań. U jednego na sześcioro kanadyjskich dzieci diagnozuje się chorobę psychiczną, a wielu z nich musi przyjmować silne leki psychotropowe.

6. Agresja

Przekazy medialne nasycone przemocą mogą powodować dziecięcą agresję. Małe dzieci są coraz bardziej narażane na rosnące występowanie przemocy fizycznej i seksualnej w dzisiejszych mediach. Dla przykładu gra komputerowa Grand Theft Auto 5 przedstawia wyraźne akty seksualne, morderstwa, gwałty, tortury i okaleczenia, tak samo jak wiele filmów i programów telewizyjnych. Wszechobecną przemoc w mediach uznano za zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na przyczynowy wpływ na zwiększoną agresję u dzieci. Mówi się o wzroście korzystania z „pokoi wyciszenia” i odosobnionych miejsc w ośrodkach dla dzieci wykazujących objawy niekontrolowanych wybuchów agresji.

7. Cyfrowe otępienie

Media pokazujące szybko zmieniające się obrazy mogą przyczyniać się do spadku możliwości koncentracji, umiejętności skupiania się i rozwoju pamięci. Spowodowane jest to odcinaniem się połączeń neuronowych w korze czołowej mózgu. Dzieci, które nie potrafią się skupić mają problemy z uczeniem się.

8. Uzależnienia

Rodzice, którzy również coraz częściej korzystają z komputera, telefonu czy tabletu stają się niejako oderwani od swoich dzieci, oddalają się od nich, a w przypadku braku przywiązania rodzicielskiego, dzieci zaczynają uciekać się do korzystania z rzeczy, które mogą je uzależniać. Jedno na jedenaścioro dzieci w wieku 8-18 lat jest uzależnione od korzystania z urządzeń elektronicznych.

9. Promieniowanie

W maju 2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła telefony komórkowe i inne urządzenia korzystające z łączności bezprzewodowej do kategorii „2B” czyli kategorii opisującej czynniki mogące powodować raka, ze względu na emisję promieniowania. Jeden z kanadyjskich naukowców wydał oświadczenie z informacją ostrzegawczą: dzieci są bardziej wrażliwe na różne czynniki niż dorośli, ponieważ ich układ odpornościowy i mózg wciąż się rozwijają, a w grudniu 2013 roku jeden z kanadyjskich doktorów zalecił aby urządzenia bezprzewodowe zostały zaliczone do grupy „2A” ryzyka rakotwórczego i określone jako „prawdopodobnie rakotwórcze”.

10. Niezrównoważony rozwój

Zwrócono uwagę, że dzieci są naszą przyszłością, ale nie ma przyszłości dla dzieci, które nadużywają korzystania z urządzeń elektronicznych. Jest to sprzeczne z teorią zrównoważonego rozwoju.

~

Co Wy sądzicie o tych informacjach? Czy pozwalacie Waszym dzieciom na korzystanie z TV, komputerów i telefonów komórkowych?

Ja mam mieszane zdanie na ten temat. Jest oczywiste, że włączanie dziecku telewizora tylko po to, że dało nam spokój to zło, ale z drugiej strony obejrzenie jednej, dwóch (wybranych przez rodziców) bajek czy programów przyczyniających się do rozwoju maluszka, nie powinno stanowić dużego zagrożenia. O promieniowaniu emitowanym przez urządzenia, i jego negatywnym wpływie na zdrowie ludzkie mówi się dużo, ale z drugiej strony jak się przed tym bronić skoro dookoła nas jest emitowany ogromny szum fal radiowych. Modemy WiFi, telefony komórkowe, anteny GSM – przed tym nie uciekniemy, ale jak ochronić nasze dziecko przed technologią i jej negatywnym wpływem?

BT

Źródło zdjęcia: http://mashable.com/2011/03/14/children-internet-stats/