Idealna różnica wieku

Idealna różnica wieku

Znalezienie odpowiedniego momentu na drugie dziecko jest całkiem proste. Schody zaczynają się kiedy musimy do tego dopasować różnicę wieku pomiędzy rodzeństwem.

W ciąży przeczytałam tony książek o dzieciach, porodzie i innych strasznościach tego świata. Co z nich wyniosłam? Ano nic oprócz mentalnej rozpierduchy i odczucia, że jestem głupsza niż przed tymi setkami zjedzonych stron. Jedna jedyna, która wpadła w moje pulchniutkie ręce przed samym porodem skradła moje serce i rozjaśniła mi w głowie na tyle, że byłam w stanie powiedzieć, że „coś wiem”. To „Język niemowląt” Tracy Hogg. Od dwóch dni natomiast chłonę „Język dwulatka” tej samej autorki. Trafiłam w niej na zestawienie relacji między rodzeństwem w różnych przedziałach wieku.

11-18 miesięcy

Tzw. Irlandzkie bliźnięta rodzą się mniej więcej w odstępie jednego roku. Wychowywanie dzieci niewiele różniących się wiekiem jest zawsze trudne. Jedno i drugie używa pieluch i praktycznie całe wyposażenie dla niemowląt musi być podwójne. Trudniejsze może być również dyscyplinowanie dziecka starszego, ponieważ życie codzienne jest w takiej sytuacji fizycznie wyczerpujące. Dobrą stroną jest szybsze wyjście z trudnego okresu – w porównaniu z sytuacją, gdy różnica wieku jest większa.

18-20 miesięcy

Dziecko młodsze rodzi się w okresie szczytowego negatywizmu i oporu dziecka starszego, które przeżywa wtedy stan największej ambiwalencji w kwestii samodzielności. Nie będzie ono mogło otrzymać od rodziców tego wszystkiego, czego potrzebuje. Wydzielenie dla niego specjalnego czasu może złagodzić wiele problemów. W zależności od temperamentów może powstać bardzo silna i trwała więź między rodzeństwem lub też konflikt wyrażający się we wzajemnej agresywności.

2 ½ – 4 lata

Starsze dziecko jest mniej skłonne do zazdrości, ponieważ jest już bardziej samodzielne, ma własnych przyjaciół i ustabilizowany program zajęć. Większa różnica wieku powoduje, że dzieci nie są dla siebie wzajemnie partnerami do zabaw, w związku z czym nie wytwarza się między nimi bliska więź. Ich wzajemny stosunek może jednak ulec zmianie w nieco starszym wieku.

Powyżej 4 lat

Po narodzinach maluszka starsze dziecko często bywa rozczarowane niemowlęciem, ponieważ wyobrażało sobie, że będzie miało partnera do zabawy. Może uczestniczyć w czynnościach opiekuńczych, nie należy mu jednak powierzać nadmiernej odpowiedzialności. W takiej sytuacji wiekowej rywalizacja między rodzeństwem jest mniejsza, a ogólny poziom interakcji niższy.

Hmm… no nie mogę się mądrzyć bo na własnej skórze tego nie odczułam. Wśród swoich przyjaciółek jestem pionierką w dzieciatości (a szykowało się na niezależną do końca swoich dni singielkę ha!) więc informacji z drugiej ręki też Wam nie przekażę. Wydaje mi się, że wypadałoby również zwrócić uwagę na płeć rodzeństwa i na to, które z nich jest starsze. Bo jednak starszak w pewien sposób narzuca swoje zabawy młodszakowi. A może jest odwrotnie? Dziewczyny pomóżcie! Jak to jest u Was? Możecie wypowiedzieć się na podstawie własnego doświadczenia? A może nie mając dwójki dzieci i tak macie swoje przekonania? Pomóżcie matce planującej raz w życiu zaplanować coś z głową :) AGA, MARLENA, JUSTYNA jeśli już postanowiłam, że wykonam ten szaleńczy ruch, kiedy to zrobić? Tylko błagam, oszczędźcie mnie biedną i nie mówcie, że najlepszy czas już przegapiłam :)

Pod ostatnim wpisem tutaj, dowiedziałam się, że nie powinnam niczego planować bo z planów wychodzą najgorsze rzeczy. Bo siostra planowała a przeleżała ciążę w łóżku a inna urodziła chore dziecko. Najlepiej nie planować i oddać się Bogu. Kochani, tak dla ścisłości. Ja jestem osobą wierzącą. Co nieco wiem o tym jak powinno to wszystko wyglądać. Tu nie chodzi o to, że mamy stanąć na środku ulicy na czerwonym świetle i stwierdzić, że skoro wierzę w Boga to żaden samochód mnie nie rozmaśli. Z wiarą nie kłóci się planowanie dziecka, kariera w pracy czy branie witamin albo tabletek na podtrzymanie ciąży. Ja o taki widoczek jak na tych zdjęciach chcę zawalczyć przygotowując się do drugiej ciąży lepiej niż przygotowałam się do pierwszej, bazując na swoich doświadczeniach, zdobytej w międzyczasie dodatkowej wiedzy i podpytując się Was – matek.

No to jak? Lepiej większa czy mniejsza różnica wieku? Nam zostaje już tylko „wybór” pomiędzy 3 i 4 opcją bo nawet jeśli już jestem w ciąży nie wyrobimy się z opcją numer 2, no ale kto powiedział, że chcemy poprzestać na dwójce dzieci? :)

KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (6) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (2) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (1) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (5) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (4) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (14) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (12) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (11) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (9) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (10) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (8) KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (15)

Mati:

Rampers – KuKuKid

Nikolka:

Czapa – KuKuKid

Koszulka – Ojtyty

Narzutka – Ojtyty

Ledżiny – KuKuKid

KuKuKid Blog Bakusiowo Femibion Fisher Price (3)