Była piękna…

Była piękna…

Spacerujemy sobie po sopockim molo. Zatrzymujemy się przy fontannach. Są takie piękne, bajkowo podświetlone. Mati się uśmiecha… Ja też. Sama nie wiem czy na widok fontanny czy uśmiechu synka. Ciekawe co czuje małe dziecko obserwujące takie „cudo”. Spoglądam na niego jeszcze raz…. Uśmiecha się. Ale nie do fontanny…

Uśmiecha się do małej dziewczynki. Dziewczynka w swojej różowej czapeczce i kurtce w kropki wygląda przesłodko. Mati wyciąga do niej rączki i robi „kiziu-miziu”. Gładzi ją po policzku. Jestem zaskoczona jego śmiałością. Spoglądam jeszcze raz. On jest zachwycony tą dziewczynką! Uśmiecha się do niej szeroko, jak do nikogo innego do tej pory.

Dziewczynka lekko spłoszona chowa się za mamą. Uśmiecham się do niej. Mówię do Matiego: To jest dziewczynka, ma kurteczkę w kropeczki i piękną różową czapkę. Dziewczynka wychyla się zza mamy, z nieukrywanym zachwytem spogląda na małego. Dotyka jego buzi, gładzi po czółku. Ile może mieć lat? Ze 4, góra 5. Jest niezwykle delikatna, ma piękne oczy, urzekający uśmiech. Bije od niej dobro, miłość i wdzięczność za każdy posłany w jej kierunku uśmiech.

Rozmawiamy chwilę z jej mamą. O pogodzie, o dzieciach, o chodzeniu, urodzinkach. Jak matka z matką. Mati nie przestaje uśmiechać się do dziewczynki. Dziewczynka do niego. Trzymają się za ręce, głaszczą po buziach. Coś nadzwyczaj pięknego! Robi się zimno. Mati, pożegnaj się z dziewczynką, będziemy już uciekać. W tym momencie dziewczynka łapie mojego synka za rączkę i ją całuje. Uśmiecham sie do jej mamy. Robimy szybkie „pa-pa”. Odwracam się i nie wytrzymuję. Łzy ciekną mi po policzkach.

Dziewczynka była piękna… Piękna na zewnątrz i wewnątrz. Była wyjątkowa. Mój synek był nią zachwycony. On czuł to dobro, które od niej biło. Ona czuła jego niewinność. Spojrzeń tej dwójki nie zapomnę nigdy.

Dziewczynka była piękna… Miała Zespół Downa… Mojego synka to nie obchodziło. On tego nie rozumiał. Nie widział. Dla niego nie było to ważne. Dzieci patrzą sercem. I nie wiem dlaczego wielu z nas w pewnym momencie przestaje tym sercem patrzeć. Nie wiem dlaczego wielu z nas w dziewczynce w kurteczce w kropki i pięknej różowej czapeczce widzi kogoś gorszego…

_DSC6537m

 _DSC6545m