5 najpiękniejszych piosenek Disney’a z naszego dzieciństwa (uwaga będą łzy!)

5 najpiękniejszych piosenek Disney’a z naszego dzieciństwa (uwaga będą łzy!)

Pamiętasz Disney’a z naszych czasów? Z czasów, kiedy nie było internetu. Kiedy trzeba było kombinować kasety VHS z bajkami. Kiedy zdobycie takiej bajki graniczyło z cudem? Pamiętasz ten dreszczyk emocji, który przelatywał po Twoich plecach na widok niebieskiego ekranu i pojawiającego się zamku Walta Disney’a? Pamiętasz co czułaś kiedy ten okropny Skaza z sińcami pod oczami wmówił małemu Simbie, że to on zabił swojego ojca? Pamiętasz wzrok rozwścieczonego Trytona –  taty Arielki, kiedy rozbijał swoim trójzębem wielki posąg jej księcia z bajki? Ty też skakałaś z podekscytowania kiedy Książę zbliżał swoje usta do ust Arielki? Kiedy straszny plan Urszuli mógł legnąć w gruzach a w ostatniej chwili te dwie obrzydliwe ryby przewróciły łódkę? A jak Alladyn powiedział Dżinowi, że jednak nie może go uwolnić bo musi być księciem dla Dżasminy? Mogłabym tak pisać do wieczora. Wychowałam się na Disney’u. Bez tych bajek zabrakłoby moich pierwszych zachwytów, pierwszych prób śpiewania po angielsku. Zniknęłyby czary, które usilnie próbowałam przenosić do realnego świata.

Teraz nie mam czasu na oglądanie bajek. Niestety. Życie dorosłych rządzi się swoimi prawami. A dokładniej jednym prawem – Wiecznym Brakiem Czasu. Ale wystarczy kilka pierwszych taktów moich ukochanych piosenek z tych bajek i znów wracam do czarodziejskiego świata Disney’a. Rozpływam się w nim. Od zawsze marzę o podróży do Disneylandu. Ale jeszcze troszkę musi nasz Pączek podrosnąć żeby to wszystko zapamiętał. Żeby przeżywał ten wyjazd tak samo, jak będę go przeżywała ja. Chociaż chyba muszę się przyznać sama przed sobą, że to zabieranie dziecka do Disneylandu to tylko przykrywka. W rzeczywistości to ja zawsze o tym marzyłam. To będzie dla mnie największa frajda.

Disney’owskie piosenki… Zawsze przy nich płaczę. Zawsze. Nie wiem czy to z tęsknoty za dzieciństwem (raczej nie… zdecydowanie lepiej mi w mojej „dorosłości”). Może to jakiś sentyment do tych chwil, w których byłam Arielką, Dżasminą czy Pocahontas? Kocham te piosenki! Od nich zaczęła się moja przygoda z angielskim. Tak tak! Pamiętasz już? Przecież w naszych czasach oglądało się bajki Disney’a z oryginalną ścieżką dźwiękową! Dżasmina dla mnie zawsze śpiewała „Ahoniułer” :) A Piosenka Arielki w moim wykonaniu brzmiała „Parotatłooor”! Tu „Łer”, tam „Łor” czyli taki mały 5-6 latek jakiś słuch już ma bo przecież w obydwu przypadkach chodziło o słówko „world”.

Na długie lata przed poznaniem mojego męża kupowałam już płyty DVD z bajkami Disney’a dla mojego „dziecka z przyszłości”. Czasem nie wierzę, że ta przyszłość już nadeszła. Czasem patrzę na naszego Pączka i nie dowierzam własnym oczom. Teraz to mój synek tańczy przy piosenkach do Króla Lwa i Pięknej i Bestii.

W mojej kolekcji brakuje jeszcze sporo pozycji! 101 Dalmatyńczyków, Lady and Tramp, Królewna Śnieżka (pierwsza z bajek Disney’a, jakie obejrzałam z polskim dubbingiem). Pamiętasz jeszcze jakieś? Pomóż mi odświeżyć pamięć! Kiedy przed sekundą przypomniałam sobie o 101 Dalmatyńczykach i nagle zobaczyłam jakieś kadry z czasów, kiedy oglądałam tą bajkę siedząc na środku pokoju na podłodze z gałami wlepionymi w telewizor. Ten z wypukłym ekranem jeszcze! Jej… jestem już taka stara…

Okej. Nie przedłużam. Przedstawiam Ci moją listę najpiękniejszych piosenek Disney’a a zarazem zestaw piosenek, bez których mojemu dzieciństwu zabrakłoby magii…

1. AlladynA Whole New World (czyli moje Ahoniułer)

 

2. Mała SyrenkaPart Of That World (czyli moje Partotatłooor)

3. Król LewCan You Feel The Love Tonight
(Bakusiowy Tata ma szklankę na oczach kiedy jej słucha! Ja chyba na niej płaczę bardziej przez niego niż przez samą piosenkę :)

4. PokahontasKolorowy Wiatr
(tu już zachwyciła mnie Edzia Górniak a nie angielska wersja, ale śpiewa tak wyraźnie,
że 20 lat się zastanawiałam co oznacza PŁONĄCYM te melodie co z gór płyną. O.o. Kilka dni temu dopiero dosłyszałam … CHŁONĄCYM :)

5. Mała Syrenka – Kiss The Girl (i mój ulubiony moment 2:24 :)
No sikam za każdym razem chociaż wiem, co się zaraz wydarzy! Syrenka Ariel ścieżką dźwiękową bije na głowę wszystkie baje Walta.