Czy pozwolisz swojemu dziecku przegrać?

Czy pozwolisz swojemu dziecku przegrać?

Masz takie marzenia, które już nigdy się nie spełnią? Które ożywają w określonych sytuacjach, napływają wielkimi łzami do oczu i spływają po policzkach by zniknąć w zapomnieniu? Te łzy zawsze zostawiają ślad. Ślad, który wysycha, ale pozostaje gdzieś w zakamarkach naszej głowy. Ja mam takie marzenie. I powiem Ci co nim jest tylko dlatego, że przez Internet łatwiej. Bo może się ze mnie zaśmiejesz, stwierdzisz, że nie dorosłam, ale ja tego nie zobaczę. Ale głęboko wierzę w to, że przeczyta to też ktoś, kto rozumie co właśnie czuję.

Teatr 6. Piętro w warszawskim Pałacu Kultury. Cudowny spektakl „Zagraj to jeszcze raz, Sam”. Oklaski wypełniają całą widownię, Wojewódzki, Żebrowski, Socha, Cieślak.  Kiedy na scenie pojawia się Olbrychski brawa sięgają zenitu – mistrzowsko odegrana rola. Aktorzy kłaniają się kolejny raz wpatrzeni w widownię. To już nie są postacie ze spektaklu. To ludzie, którzy doskonale wykonali swoją pracę. Małgosia Socha uśmiecha się skromnie zza przerysowanych okularów. Za chwilę się przebierze, pojedzie do swojego domu, położy się na kanapie i powie do męża: „Ale jestem zmęczona. Miałam dzisiaj pracowity dzień”.  Bo to jej praca…

Łzy napływają mi do oczu. Biję brawo zachwycona fantastyczną grą całego zespołu i zastanawiam się: „Dlaczego mnie tam z nimi nie ma?”. Zawsze tak mam. Po każdej sztuce teatralnej. Kocham teatr. Od kiedy pamiętam, powtarzałam, że będę pracowała w teatrze. Nie. Nie miałam być gwiazdą telewizyjną. Ja chciałam być aktorką teatralną. Marzyłam o próbach, o emocjach, o stresie (a jak zapomnę tekst?). Na marzeniach się skończyło. W mojej małej mieścinie szło się albo do „budowlanki” albo do „ołówków”. Klasa matematyczna była z założenia „lepsza” od klasy „humanistycznej”. To się szło do „lepszej” czy się tą matematykę lubiło czy nie a wybierając studia bazowało się na „aktualnych trendach” podawanych przez telewizję.

Rodzice podchodzili do moich wymysłów bardzo hmm… statystycznie. „Wiesz ile jest takich jak Ty? Nie wyżyjesz z tego.” Nie, nie mam do nich żalu. Chcieli dla mnie dobrze. A ja miałam swój rozum i mogłam się standardowo uprzeć i osiągnąć to co sobie wymyśliłam. Tym razem zwyciężył strach. Strach przed porażką. Strach, przed tym, że będę żałowała poświęconego czasu. Teraz żałuję, że nie mogę żałować…

Czy jest mi w życiu źle? Nie. Jest mi fantastycznie. Jestem spełniona w pracy, w małżeństwie, w macierzyństwie. Ale każda sztuka teatralna przynosi te same spływające po policzkach marzenia. Mogłabym przestać tam chodzić. Ale nie umiem. To taka boląca, niespełniona miłość, bez której nie umiem żyć. Ale już jest za późno. Przegrałam to marzenie.

Obiecałam coś mojemu dziecku podczas ostatniego spaceru. Obiecałam mu, że będę go zawsze wspierać. Nie wyśmieję żadnego z jego marzeń. Nie ważne czy będzie chciał zostać piłkarzem, astronautą, kosmonautą czy kosmitą. Nie ważne jaki sport mu się zamarzy, jaki instrument muzyczny albo sztuka walki. Dzieci mają miliony zainteresowań – wiem. Ale jeśli nie spróbuje, kiedyś będzie miał pretensje nie do mnie a do siebie, że się nie uparł, że nie walczył. A tego chcę mu oszczędzić. Nie pozwolę na to by przegrał swoje marzenia.

Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (23) Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (22) Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (21) Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (19) Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (26) Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (7) Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (30) Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (1) Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (14) Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (15)

Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (17)Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (28)

Bakuś:

Kurtka – tutaj
(kopalnia tanich, markowych ciuchów :)

Spodnie – Zara

Buty – Adidas Originals

Czapka – tutaj

Blog Parentingowy Moda Dziecięca Kurtka Baseballówka Marzenia Dzieci Blog Modowy (10)