5 rzeczy, których chciałabym Cię nauczyć synku

5 rzeczy, których chciałabym Cię nauczyć synku

Kiedy patrzę w te wielkie niebieskie oczy staram się wyczytać z nich to, czego nie potrafisz mi jeszcze powiedzieć. Pięknie już mówisz synku. Czasem wsłuchujemy się w Twoje opowieści z tatą i spoglądamy na siebie zadziwieni szalonym tempem Twojego rozwoju. Ale nadal, z Twoich oczu jestem w stanie wyczytać więcej niż z Twoich słów. Twoje oczy są obrazem Twojej pięknej, nieskazitelnej duszyczki. Tak dobrej. Tak niewinnej. Twoje spojrzenie jest najczystszym ze spojrzeń, jakie przyszło mi w swoim życiu zobaczyć. Tak bardzo chciałabym, żebyś tą czystość spojrzenia zachował. Żeby Twoją głowę wypełniały same pozytywne myśli i uczucia.

Świat, w którym przyjdzie Ci funkcjonować synku pędzi coraz szybciej. Uczymy się dotrzymywać kroku wydarzeniom, podążać za zmianami, ale często, gdzieś po drodze, gubimy w tym pośpiechu to co najważniejsze – podstawy czystości naszego spojrzenia i spojrzeń ludzi, którzy nas otaczają. A ja chciałabym uchronić Twoje spojrzenie. Tak, żebym nadal mogła przeglądać się w nim, jak w czystej, niczym niezmąconej źródlanej wodzie. Pamiętaj synku, że:

1. Ludzie oceniają innych poprzez pryzmat swoich zachowań. Jeśli ktoś zarzuca Ci kłamstwo wiedz o tym, że sam jest do niego zdolny. Jeśli ktoś zarzuca Ci nieszczerość, wiedz o tym, że sam do szczerych osób nie należy. Czy byłbyś w stanie oskarżyć kogoś o coś, czego sam nie byłbyś w stanie zrobić? Nie synku. Nie byłbyś w stanie. Tak działa nasz mózg. Tak synku działa nasze serce. Strzeż się ludzi, którzy oskarżają innych o zło nie mając na nie konkretnych dowodów. Prawdopodobnie oni właśnie to zło potrafią uczynić.

2. Zwracaj uwagę na to, jak ludzie, których spotkasz na swojej drodze będą wypowiadali się o nieobecnych. Prawdopodobnie w ten sam sposób będą wypowiadali się o Tobie. To taka zasada, która sprawdza się w 100%. Nie straszę Cię synku. Uczulam. Śmieszne to… 20 lat temu to samo „uczulam” słyszałam od mojej mamy… miałam to gdzieś. A gdybym się posłuchała uniknęłabym kilku zawodów w moim życiu.

3. Traktuj innych tak, jak Ty byś chciał być traktowany. Wyciągaj pomocną dłoń. Kiedyś sam możesz jej potrzebować. Nie traktuj nikogo „z góry”. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie wyżej od Ciebie. I tu nie chodzi o to, żeby czynić dobro bo dobro wraca. Często w zamian za dobro otrzymasz garść zła. To nieważne. Ważny jest moment, w którym spojrzysz sobie w oczy. Sam sobie synku. W drugim człowieku w pierwszej kolejności staraj się zobaczyć człowieka. Takiego jak Ty. Kochaj ludzi szczerą miłością. A Tych, którzy Twoich uczuć nie będą odwzajemniali po prostu omiń. Skupiaj się na dobru, które Cię otacza a nie na tym, co złe. Na przyjaciołach, nie na wrogach. Peace & Love & Luz na szpuli synku ;)

4. A teraz już nie o ludziach a o Tobie synku. Pamiętaj o tym, że prawdziwą satysfakcję daje sukces odniesiony ciężką pracą. Nie ma dobrych dróg na skróty. Tylko praca i stałe doskonalenie się dadzą Ci spokój ducha i świadomość tego, że jesteś w miejscu, w którym powinieneś być. Jeśli zdobędziesz jeden szczyt wjeżdżając na niego kolejką górską, zdobycie kolejnego nadal będzie dla Ciebie wielkim wyzwaniem. Doświadczenie, które zdobywasz przez całe życie daje Ci pewność siebie i swoich umiejętności. Nie zapominaj o tym nigdy.

5. A wiesz jaka jest piąta mądrość życiowa Twojej mamy? Kawa na ławę. Serio. Mów co myślisz zawsze i wszędzie. Nigdy nie kłam dla dobra sprawy. Kłamstwo żadnej sprawie nie służy. Rozmawiaj. Przedstawiaj swój punkt widzenia. Mi, tacie, koleżankom, kolegom, pracodawcy w przyszłości… żonie. Szczerość i prawdomówność się ceni synku. Szczerość jest sprawdzianem. Dla Ciebie, dla osób, które Cię otaczają, dla okoliczności. Dzięki Twojej szczerości pozostaną przy Tobie tylko Ci, którzy są prawdziwymi przyjaciółmi. Dzięki Twojej szczerości uwolnisz się od okoliczności, które Cię męczą. Dzięki szczerości zachowasz ten błysk w oku. Tą czystość spojrzenia…

_DSC8806

_DSC8758 _DSC8760 _DSC8795 _DSC8766 _DSC8820 _DSC8828 _DSC8830 _DSC8831 _DSC8841 _DSC8842 _DSC8843 _DSC8851 _DSC8866 _DSC8861