Test NIFTY. Na czym polega i dlaczego wyprze amniopunkcję i test PAPP-A?

Test NIFTY. Na czym polega i dlaczego wyprze amniopunkcję i test PAPP-A?

Co to jest test NIFTY?

To genetyczny test prenatalny, na postawie którego można określić ryzyko kilkunastu zespołów wad wrodzonych, w tym trisomii chromosomów 21, 18 i 13 u dziecka, czyli zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Test ma 99,5% skuteczności.

Na czym polega test NIFTY?

Test NIFTY polega na pobraniu od matki próbki krwi (10 ml), której osocze zawiera materiał genetyczny dziecka (cffDNA). Dzięki wykorzystaniu wieloskalowej technologii sekwencjonowania genomowego i czterem algorytmom analizy bioinformatycznej analizowany jest genotyp płodu i jego ewentualne nieprawidłowości z dokładnością do 99,5%.

Czy test NIFTY jest bezpieczny dla dziecka?

Tak. Test NIFTY to nieinwazyjne badanie prenatalne podobnie jak test PAPP-A, z tym, że o większej czułości bliskiej 100%. Co ważne, dzięki możliwości wykonania testu NIFTY, zaniepokojeni wynikiem testu PAPP-A rodzice, nie muszą narażać swojego dziecka ryzykowną amniopunkcją.

Co lepsze PAPP-A czy NIFTY?

Jak dla mnie, NIFTY jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż PAPP-A. Test możemy wykonać między 10 a 24 tygodniem, a nie tak jak w przypadku testu PAPP-A, tylko przez 5 tygodni. Dodatkowo czułość jest bliska 100% gwarancji (99,5%). Jedynym minusem jest jego aktualna cena. Potrafi kosztować nawet ponad 2000 zł, ale dajmy mu chwilę. Tak samo jak PAPP-A wyparło test potrójny, tak w momencie upowszechnienia go w Polsce obstawiam spadek ceny przy większym zainteresowaniu. Dotrzemy do momentu, że

Kiedy można zrobić test NIFTY?

Test NIFTY wykonuje się pomiędzy 10 a 24 tygodniem ciąży. Zdecydowanie dłuższy okres niż w przypadku testu PAPP-A.

Gdzie można zrobić test NIFTY?

Test NIFTY, w Polsce można wykonać w laboratorium firmy Genomed SA. Nie znalazłam innych placówek, które ten test wykonują, ale jeśli je znasz, podrzuć innym w komentarzu. Ja znalazłam link do 200 placówek w Polsce, w których można ten test wykonać. Klikaj TUTAJ.

Ile kosztuje test NIFTY?

Koszt badania NIFTY to około 2500 zł, jednak jeśli wynik wskaże na wysokie ryzyko trisomii, laboratoria Genomed pokrywają koszty badań inwazyjnych do kwoty 400 dolarów. Najlepiej jednak dowiedzieć się bezpośrednio w laboratoriach. Może coś już się zmieniło.