Jak wyjechać z dziećmi i nie zwariować? 5 tajnych sposobów.

Jak wyjechać z dziećmi i nie zwariować? 5 tajnych sposobów.

2 tygodnie temu wybraliśmy się z Buubkami do Wrocławia na obchody Europejskiej Stolicy Kultury. Czerwiec – upały, Wrocław – drugi koniec Polski, dzieci kontra program imprezy. Na pierwszy rzut oka, nasz wypad wróżył same przeszkody. Okazało się jednak, że dzięki kilku prostym trikom, zmieniliśmy go nie do poznania. Z maluchem też można wypocząć. Też można zobaczyć coś ciekawego. Świat się nie kończy! Wystarczy ruszyć trochę głową.

1. Podróżuj nocą.

Podstawowy, najważniejszy ze wszystkich punktów. Niby taki oczywisty, ale jednak nie dla wszystkich. Nie ma co liczyć na cud zainteresowania dziecka widokami zza okna. Lepiej nie ryzykować. Jeśli wyjedziemy wieczorem, większość dzieciaków prześpi drogę. W międzyczasie będziesz mogła w końcu poczytać przewodnik miejsca, do którego jedziesz (ja mam taką fajną ładowaną lampeczkę, którą przyczepiasz do książki i czytasz jak królowa całą drogę). Możecie też w końcu, jak cywilizowane małżeństwo… porozmawiać :D Droga mija szybko, ruch mniejszy… podróżowanie nocą jest super! Tylko się wyśpij dzień wcześniej!

Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00001 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00002

2. Zabierz ze sobą wózek.

Serio! My przeprosiliśmy się z naszym wózkiem po ponad roku nieużywania! Nie dość, że powiesiliśmy na nim wszystkie gadżety niezbędne podczas całego dnia poza domem, to jeszcze dziecko zafundowało nam wspaniały spokojny (w końcu ciepły) obiad w knajpie z przyjaciółmi, bez krzyku, bez wrzasku, bez płaczu bo… cały obiad przespał wymęczony atrakcjami dnia :)

3. Wybierz atrakcje, które będą ciekawe i dla Ciebie i dla dzieci.

No właśnie. Atrakcje. Wybierz atrakcje, które będą ciekawe i dla Ciebie i dla dzieci. My np. 2 tygodnie temu odwiedziliśmy Wrocław razem z buubkami. Wrocław w tym roku jest Europejską Stolicą Kultury. Wygląda to mniej więcej tak, jakbyś chodziła nie po zwykłym mieście a po Krainie Czarów :) W każdym jego zakątku działo się „coś”. My np. razem z dzieciakami wzięliśmy udział w performansie „Marmolada”, który odbywał się w ogrodzie botanicznym. Dla mnie to była pierwsza impreza tego typu i żeby zrozumieć co się dookoła mnie dzieje upłynęło trochę czasu. Byłam świadkiem i uczestnikiem sztuki teatralnej, która odbywała się w różnych miejscach ogrodu. Bez przeczytania informatora pewnie nie załapałabym o co chodzi! Jacyś ludzie, ganiają po parku ze słoikiem marmolady, rozmawiają ze sobą, a właściwie to próbują się dogadać, bo każdy z nich mówi innym językiem. A pośrodku tego wszystkiego my. Dziwnie się czujesz bo właściwie to chcesz im pomóc i wczuwasz się w sytuację przechodniów ale w porę uświadamiasz sobie, że jesteś w centrum gry aktorskiej. Uczucie trudne do opisania, ale po pierwszym razie mam ochotę na więcej. Dzieciaki chyba też bo po całej imprezie odbył się piknik artystyczny. „Piknik” dla dzieci „artystyczny” dla nas, bo jak często zdarza Ci się jeść pyszną marmoladę w towarzystwie recytującym swoje wiersze poety? :)

Wrocław, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu Breslau, to miasto, w którym swoją historię mają i Niemcy i Polacy i Żydzi. Performans „Marmolada” na pierwszy rzut oka mógłby się wydawać płytki i bezsensowny. Ale jeśli nasza gwiazdorka – marmolada, a dokładniej jej smak, który pamiętamy z dzieciństwa staje się punktem łączącym kultury i narody, wszystko zaczyna nabierać sensu. To marmolada (we wschodniej części Polski raczej powiemy „dżem”) jest smakiem z naszego dzieciństwa. A smaki i wspomnienia z dzieciństwa wszyscy mamy takie same. Niezależnie od tego w jakim języku mówimy. Jako dzieci na świat patrzymy w podobny sposób. Dopiero po upływie czasu (i doświadczeń) zaczynamy się różnić. Czasem, jesteśmy w stanie poróżnić się do tego stopnia, że prowadzimy ze sobą wojny… niepotrzebne wojny.

Jak widać wybór był doskonały. Po dawce cukru z marmolady, dzieci biegały po ogrodzie jak nakręcone więc starzy wzięli jeszcze raz udział w performansie. Dobre posunięcie. Znając już ogólny zarys przedstawienia mogliśmy skupić się na szczegółach, wejść w to wszystko z większym zrozumieniem. To tak jak z oglądaniem drugi raz dobrego filmu. Zwracasz już wtedy uwagę na szczegóły, wyłapujesz smaczki. Niepozorna „Marmolada” dała nam dobry przedwstęp do tego, co miało się wydarzyć później. Ale wróćmy do naszych sposobów na wyjazd z dzieckiem bo trochę się rozpisałam ;)

Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00012 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00058 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00011 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00018 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00016 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00015 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00052 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00050 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00053 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00054 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00055 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00056 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00051 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00048 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00047 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00044 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00041 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00043 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00042 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00046 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00045 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00032 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00033 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00034 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00035 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00037 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00040 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00036 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00039 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00023 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00025 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00022 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00028 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00029 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00030 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00026 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00027 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00009 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00010

4. Planuj!

Spontan i macierzyństwo tworzą zgrany duet tylko wtedy, kiedy samo macierzyństwo pojawia się spontanicznie. Później ich drogi powinny się rozejść. Zdecydowanie. Kiedy jechaliśmy do Wrocławia wiedzieliśmy, na którą godzinę idziemy na „Marmoladę”, przewidzieliśmy, o której padną nam dzieci i przede wszystkim – wiedzieliśmy gdzie pójdziemy zjeść. Zaciągnęłam towarzystwo do fantastycznej restauracji z kuchnią indyjską „Masala”. Pyszne jedzenie i rodzinna atmosfera z kącikiem dla maluchów i fantastyczną animatorką. Co prawda jedna z pań kelnerek na widok dwóch małżeństw z wózkami skomentowała zbyt głośno, że jesteśmy ich „największą zmorą”, ale uznaliśmy, że nie będziemy obrażali się na restaurację na podstawie komentarza jednego z pracowników. Pozdrawiamy Panią serdecznie i życzymy jak najwięcej dzieci i jak najszerszych wózków. :)

Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00070 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00071

Restauracja jest w okolicach Starego Miasta więc przy okazji urządziliśmy sobie spacer klimatycznymi uliczkami. O! Na przykład takie gustowne drzwi minęliśmy (rozważam wymianę naszych wejściowych na takie). ;) Przespacerowaliśmy się pięknym mostem, zahaczyliśmy też o „Szafę Puk, Puk”, w której przechodnie, zostawiali przepiękne wiadomości dla kolejnych pokoleń. Spacerowaliśmy niespiesznie, z długimi rozmowami o wszystkim i o niczym, bez stresu… a to wszystko dzięki temu, że wypalił nasz plan. Dzieci padły jak muchy po wrażeniach z „Marmolady”.

Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00067 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00068 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00019 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00065 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00064 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00061 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00062

Nasz pobyt we Wrocławiu był zaplanowany z głową. Wiedzieliśmy, że nie uda nam się wybrać na wieczorne Multiwidowisko FLOW. Dzieci wieczorem bywają nieznośne. Przeszkadza im akurat to, co było w wydarzeniu kluczowe: muzyka i światła. Nie chcieliśmy z tego jednak zrezygnować więc przygotowaliśmy bardzo chytry plan: zamieszkaliśmy w apartamentach w Sky Tower (najwyższym budynku w Polsce) z widokiem na rynek – to tam rozgrywała się cała akcja. Dzieciakom włączyliśmy baje a sami rozsiedliśmy się przed przeszkloną częścią apartamentu z włączoną transmisją wydarzenia na żywo. Dzięki temu mieliśmy okazję oglądać całe widowisko z innej perspektywy, łapiąc przy okazji kilka ciekawych kadrów. Zobaczcie jaka bajka! A pod zdjęciami wklejam Wam link do nagrania z transmisji. Warto. Naprawdę warto to obejrzeć. Coś NIE-SA-MO-WI-TE-GO. Nastrojeni klimatem „Marmolady” z Ogrodu Botanicznego oglądaliśmy wszystko z większym zrozumieniem i zaangażowaniem. A dzieci jak to dzieci… popadały jak muchy po raz kolejny. Tym razem już na całą noc.

Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00083 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00073 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00074 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00075 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00080 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00079 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00078 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00077 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00076 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00081 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00082 Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00084

5. Planuj wyjazdy z „dzieciatymi” znajomymi.

Ze wszystkich podpunktów wynika piąty – kluczowy. Planuj wyjazdy z „dzieciatymi” znajomymi. Z ludźmi, którzy znają klimat podróżowania z dzieckiem. Z ludźmi, którzy nie obrażą się na Ciebie, kiedy w ostatniej chwili zrezygnujesz ze wspólnych planów „bo dziecko coś tam”, bo oni takie „coś tam z dzieckiem” doskonale rozumieją. Z ludźmi, którym w chwilach słabości ponarzekasz na swój marny żywot z dzieckiem ale i powzruszasz się  wspólnie, widząc zabawę Waszych dzieci. Dla dzieciaków to też frajda. Im więcej dzieci tym lepiej :)

Wyjazd na obchody Europejskiej Stolicy Kultury ogłaszam najprzyjemniejszym weekendem roku 2016. Z dzieckiem też można fajnie odpocząć! Trzeba tylko pojechać w odpowiednie miejsce, z odpowiednim planem i odpowiednim nastawieniem. Ja, z Wrocławia wyjechałam pełna refleksji i podziwu dla organizatorów ESK. Dziękujemy za zaproszenie! Było fantastycznie!

Najlepsze Blogi Parentingowe Wroclaw ESK 00066