Powinnaś O TYM wiedzieć, zanim poślesz dziecko do przedszkola!

Powinnaś O TYM wiedzieć, zanim poślesz dziecko do przedszkola!

Czy wiesz, że mózg 3-latka jest ponad dwa razy bardziej aktywny niż mózg dorosłego? Dziecięcy mózg tworzy dwukrotnie więcej połączeń nerwowych niż dziecko wykorzystuje! Jeśli połączenia są wielokrotnie używane w życiu codziennym – wzmacniają się stopniowo. Te, które nie są często używane – zanikają. Dlatego ich odpowiednie pobudzanie pełni ogromną rolę w rozwoju przedszkolaków!

W życiu człowieka są okresy, w których pewne umiejętności i informacje przyswajamy szybciej i łatwiej. Pewnie zauważyłaś, że Twoje dziecko szybciej łapie nowe słówka w językach obcych, niż Ty (i tak będzie do 10 roku życia dziecka, później będzie coraz trudniej). Podobnie jest z innymi umiejętnościami. Odpowiednie ćwiczenie każdej z nich, w odpowiednim czasie, ułatwi dziecku naukę w przyszłości. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Nauczyciele przedszkolni nie mają obowiązku pracy z dziećmi w oparciu o profesjonalne materiały tworzone przez specjalistów więc zazwyczaj wprowadzają je dopiero w grupach 5-latków uznając, że wcześniej wystarczą materiały przygotowane samodzielnie. A szkoda, bo tracimy przez to szansę na bazujący na aktualnych badaniach, trening tzw. kompetencji uniwersalnych, które są dla 3 i 4 latków niezwykle ważne.

Dr Aleksandra Piotrowska (ekspert społeczny Rzecznika Praw Dziecka), podkreśla, że bazowanie na kartach pracy przedszkolaka (tak nazwane są nieobowiązkowe, przez co często odrzucane, pomoce nauczyciela) wspomaga rozwój poprawnej mowy, sprawność manualną, percepcję wzrokową, logiczne myślenie czy koncentrację uwagi.

Warto zainteresować się podstawą programową realizowaną w przedszkolu Twojego dziecka. Poprzez zabawę, można maksymalnie wykorzystać czas wzmożonej aktywności mózgu 3 i 4-latków, co zaowocuje w przyszłości. I nie chodzi tu o wyścig szczurów, w stylu uczenia dzieci wszystkiego na raz, tylko po to, żeby pochwalić się wśród innych mam, że „Mój to już do 100 liczy i alfabet od końca mówi”  Chodzi o to, żeby poprzez stopniowe wykorzystywanie potencjału mózgu dziecka już teraz, wspomóc jego rozwój w przyszłości.

Aktualnie do wyboru są przeróżne zestawy materiałów, od tradycyjnych cykli np. „Kolorowy Start”, które towarzyszą dziecku od 3 do 6 roku życia, po innowacyjne i kreatywne rozwiązania czyli „Pudło pomysłów” – którego jestem absolutną fanką, bo poprzez zabawę, uczy dzieciaki tego samego co tradycyjna forma książkowa. Jest jeszcze jedna opcja – seria Owocna Edukacja, która pozwala na dostosowanie tempa do możliwości każdego dziecka z osobna. Możemy rozwijać dziecko w kierunku pisania i czytania, liczenia, albo zdolności manualnych, bez narzuconego harmonogramu działań.

Poczytaj o akcji POSTAW NA 3-LATKA <<TUTAJ>> i porozmawiaj z wychowawcą Twojego brzdąca o jego podejściu do edukacji 3 i 4 latków. Naprawdę warto zainteresować się tym tematem.

6 września 2017 roku, o 15:00 <<TUTAJ>> odbędzie się bezpłatna e-konferencja skierowana do rodziców, która dotyczyć będzie świadomego wyboru podręczników przez rodziców. Jej ekspertem będzie wspomniana wyżej dr Aleksandra Piotrowska, która podpowie, jak odnaleźć najlepszej jakości materiały i nie stracić głowy od nadmiaru opcji do wyboru.